ΔΟΑΕ: Εμπειρογνώμονες ασφαλείας στα ουκρανικά πυρηνικά εργοστάσια
14 January 2023
Παρασκευή (13/01): 54 θετικά rapid tests στην Καρδίτσα, 6 στον Παλαμά, 3 στο Μουζάκι και 1 στους Σοφάδες

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό

Τέλος στο σερί των έξι συνεχόμενων ηττών στη Euroleague έβαλε απόψε ο Παναθηναϊκός κόντρα στη Μακάμπι, καθώς επικράτησε με 88-86 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέρικ Γουίλιαμς με 17 πόντους ενώ από κοντά ήταν και οι Λη(21 πόντοι), Παπαγιάννης(16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Μπέικον με 19.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού Παναθηναϊκός και Μακάμπι πήγαιναν χέρι-χέρι. Mέχρι το 11-11 στο πέμπτο λεπτό. Από εκείνο το σημείο και μετά το ”τριφύλλι” έτρεξε ένα σερί 10-2 και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, όντας μπροστά με 24-17. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση στη δεύτερο περίοδο αλλά οι ”πράσινοι” με κορυφαίους τους Λη, Γουίλιαμς και πολύ καλή άμυνα, πήγαν στο ημίχρονο μπροστά με οκτώ πόντους, 45-37.

Στη τρίτη περίοδο η Μακάμπι ισοφάρισε 56-56 στο 27′ αλλά ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 9-2 και κατάφερε να ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο με διαφορά επτά πόντων, 65-58.

Στη τελευταία περίοδο η Μακάμπι μπήκε πολύ δυνατά και με πρωταγωνιστή τον Κόλσον μάζεψε γρήγορα τη διαφορά και μείωσε στον πόντο(67-66) στο 32′. Μάλιστα στο 35′ μπήκε σε ρόλο οδηγού(71-72) αλλά με ένα 9-0 ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 80-72 τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε. Tο 83-74 του 37′ έγινε 85-86 μισό λεπτό πριν το τέλος, με τους ”πράσινους” να δείχνουν τάσεις αυτοκτονίας.

Ένα τρομερό τρίποντο του Γουίλιαμς, όμως, οκτώ δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και μια καλή άμυνα στη τελευταία επίθεση του ματς έδωσαν την νίκη στον Παναθηναϊκό με 88-86.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 45-37, 65-58, 88-86