Δημοπρατούνται κατασκευαστικές εργασίες στην αίθουσα τελετών του Α’ νεκροταφείου Παλαμά
18 April 2023
Πακιστάν: Φορτηγά θάφτηκαν μετά από κατολίσθηση – Φόβοι για δεκάδες παγιδευμένους

Η Λίβερπουλ «εκτέλεσε» χωρίς έλεος τη Λιντς

Ο Ντιόγκο Ζότα (52΄, 73΄) και ο Μοχάμεντ Σαλάχ (39΄, 64΄) σημείωσαν από δύο γκολ και η Λίβερπουλ διέλυσε μέσα στο «Έλαντ Ρόουντ» τη Λιντς με 6-1, στην αναμέτρηση που έκλεισε την αυλαία της 31ης αγωνιστικής στην Premier League.

Ο Ζότα μπήκε στο φύλλο αγώνα για πρώτη φορά μετά από περισσότερο από ένα χρόνο, ενώ ο Κόντι Χάκπο (35΄) και ο Ντάργουν Νούνιες (90΄) σκόραραν από μια φορά, στη μόλις δεύτερη εκτός έδρας νίκη των «Κόκκινων» το 2023.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει 47 βαθμούς σε 30 αγώνες, εννέα πίσω από τη Νιούκαστλ που κατέχει την τέταρτη θέση και μέχρι στιγμής έχει το τελευταίο εισιτήριο για το επόμενο Champions League.

Η Λιντς είχε ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όπως και στην εντός έδρας ήττα με 5-1 από την Κρίσταλ Πάλας στον προηγούμενο αγώνα της, ήταν «παιδική χαρά» αμυντικά.

Κατά συνέπεια, τα «Παγώνια» παρέμειναν δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού μετά από 31 αγώνες, με τον Λουίς Σινιστέρα να σημειώνει το μοναδικό τέρμα τους, στο 47ο λεπτό.

Ο Σαλάχ έχει πλέον 9 γκολ σε 6 αγώνες πρωταθλήματος εναντίον της Λιντς, ενώ έφτασε τα 26 στη σεζόν.