Καρδίτσα: Δύο τραυματίες σε εκτροπή οχήματος κοντά στο θερινό κινηματογράφο
2 May 2023
Υποψήφιοι σε Καραμανλικές περιφέρειες Μητσοτάκης και Τσίπρας
2 May 2023

Ισοπαλία σαν ήττα για Λέστερ και Έβερτον

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η προτελευταία αναμέτρηση της 34ης αγωνιστικής στην αγγλική Premier League.

Λέστερ και Έβερτον αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στο «Κινγκ Πάουερ» της πρώτης κι αυτό ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν ικανοποίησε κανέναν από τους αντίπαλους, αφού αμφότεροι κινδυνεύουν με υποβιβασμό.

Η ομάδα του Λίβερπουλ, προτελευταία στην κατάταξη, προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με πέναλτι του Κάλβερτ-Λιούιν, αλλά με ένα ξέσπασμα οι «Αλεπούδες» ανέτρεψαν τάχιστα την κατάσταση μέσα σε 11 λεπτά και πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Η Λέστερ έφτασε στην ισοφάριση με το γκολ του ισοφάρισαν με τον Σοϊγιουντσού στο 22΄ και διπλασίασαν με τον Βάρντι στο 33΄, ενώ έχασαν πέναλτι με τον Μάντισον, ο οποίος αστόχησε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Εν τέλει, η Έβερτον έφτασε στο βαθμό της ισοπαλίας με το γκολ του Ιβόμπι στο 54ο λεπτό, με το οποίο διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα «Ζαχαρωτά» πήγαν στους 29 βαθμούς και η Λέστερ στους 30, όπου ισοβαθμεί με Νότιγχαμ Φόρεστ και Λιντς.