Νίκη από το… -19 για την ΑΕΚ με Σάσαρι
26 October 2023
Δεκάδες οι αιτήσεις πληγέντων της κακοκαιρίας "Elias" στο Δήμο Παλαμά

Νίκη από το… -19 για την ΑΕΚ στη Σαρδηνία

Πολύ μεγάλη νίκη με απίθανη ανατροπή σημείωσε η ΑΕΚ στην Ιταλία (Σαρδηνία) επί της Σάσαρι, καθώς αν και βρέθηκε στις αρχές της τρίτης περιόδου να χάνει με διαφορά 19 πόντων, η κόρνα της λήξης τη βρήκε νικήτρια με 83-79, για τη 2η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Η επιτυχία προσλαμβάνει μεγαλύτερη διάσταση αν σκεφτεί κάποιος ότι ο Χολ ήταν στον πάγκο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ο Κουζμίνσκας τραυματίστηκε και εξήλθε περί τα μέσα του τρίτου δεκάλεπτου και οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα υπέπεσαν σε 26 λάθη.

Την Ένωση οδήγησε στη δεύτερη νίκη της ο Ραντλ, που πήρε «φωτιά» στην τελευταία περίοδο και με 4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και συνολικά 18 πόντους, «σάλπισε» τη μεγάλη αντεπίθεση στους «κιτρινόμαυρους».

Ο άσος της ΑΕΚ παρέλαβε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τους ΜακΡέι (22 πόντοι, 8/8δ.) και Τίλμαν (20 πόντοι, 10/13δ.), οι οποίοι κράτησαν την Ένωση στο παιχνίδι όταν τίποτε δεν πήγαινε καλά.