23 February 2023
Συναγερμός στη βιομηχανία από το ράλι στα δικαιώματα ρύπων

Ο Λουκάκου «σκότωσε» την Πόρτο

Ο Ρομέλου Λουκάκου, αν και αναπληρωματικός στην Ίντερ λόγω… βάρους, δεν ξεχνά την τέχνη του…

Ο θηριώδης Βέλγος σέντερ φορ μπήκε αλλαγή στη θέση του Έντιν Τζέκο στο δεύτερο ημίχρονο και σκόραρε στο 86ο λεπτό για να δώσει στους «Νερατζούρι» πανάκριβη νίκη με 1-0 επί της Πόρτο, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τους «16» του Champions League.

Ο Αλεσάντρο Μπαστόνι ήταν κοντά στο να δώσει το προβάδισμα στους Ιταλούς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά η κεφαλιά του αποκρούστηκε εκπληκτικά από τον τερματοφύλακα των «Δράκων», Ντιόγκο Κόστα.

Η Πόρτο έμεινε με 10 παίκτες καθώς ο μέσος Οτάβιο αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Χακάν Τσαλχάνογλου, 12 λεπτά πριν από συμπληρωθούν τα 90 και η Ίντερ άδραξε την ευκαιρία της.

Σε μια φάση που ξεκίνησε από τη σέντρα του Νικολό Μπαρέλα ο Λουκάκου έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δεξί δοκάρι, αλλά ευνοήθηκε από το ριμπάουντ και ξετίναξε από κοντά τα δίχτυα του Κόστα ξεσηκώνοντας το «Τζουζέπε Μεάτσα».

Η Πόρτο υποδέχεται την Ίντερ στον δεύτερο αγώνα, στις 14 Μαρτίου.