Πιο ακριβή σε σχέση με πέρυσι η φετινή Τσικνοπέμπτη στην Καρδίτσα
15 February 2023
Σκέψου το αδιανόητο

Ο Ντίαθ έδωσε ένα μικρό πλεονέκτημα στη Μίλαν

Η Μίλαν έκανε ένα βήμα προς την πρώτη εμφάνισή της στα προημιτελικά του Champions League μετά από 11 χρόνια, καθώς το γκολ του Μπραχίμ Ντίαθ έδωσε στους Ιταλούς τη νίκη με 1-0 επί της Τότεναμ στον πρώτο αγώνα των «16», στο «Σαν Σίρο».

Ο Ισπανός άσος πήρε το ριμπάουντ ύστερα από μια υπέροχη διπλή απόκρουση του αναπληρωματικού τερματοφύλακα της Τότεναμ Φρέιζερ Φόρστερ και με κεφαλιά σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, στο 7ο λεπτό.

Στη συνέχεια οι «Ροσονέρι», επτά φορές νικητές του Champions League/Κυπέλλου Πρωταθλητριών, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα καθώς κράτησαν τους Λονδρέζους σε απόσταση.

Οι «Πετεινοί», αποδυναμωμένοι από τραυματισμούς, δεν μπόρεσαν να ανησυχήσουν σοβαρά τους γηπεδούχους.

Αντίθετα, ήταν η Μίλαν που θα έπρεπε να είχε αυξήσει το προβάδισμά της μετά το ημίχρονο, με τους αναπληρωματικούς Σαρλ Ντε Κέτελαρ και Τζούνιορ Μεσίας να σπαταλούν μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Αντόνιο Κόντε έριξε στο παιχνίδι τον Βραζιλιάνο διεθνή επιθετικό του Ριτσάρλισον για τα τελευταία 20 λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, ελπίζει όμως πως θα ανατρέψει την κατάσταση στη ρεβάνς.