Οικονόμου για επίθεση στον Βαρουφάκη: Στη δημοκρατία δεν χωρούν τραμπουκισμοί
11 March 2023
Ομόθυμη καταδίκη από τον πολιτικό κόσμο της επίθεσης κατά του Γιάνη Βαρουφάκη

Mε αντεπίθεση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα

Μετά από έξι συνεχόμενες ήττες στη Euroleague, ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς νίκησε στο κλειστό του ΟΑΚΑ τον Ερυθρό Αστέρα με 75-66. Για το «τριφύλλι» κορυφαίοι ήταν οι Γιώργος Παπαγιάννης(17 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ντέρικ Ουίλιαμς(13 πόντοι), Λι (7 πόντοι, 5 ασίστ) και Ματ Τόμας(11 πόντοι).

To κίνητρο του Ερυθρού Αστέρα που παλεύει να προλάβει τη πρώτη οκτάδα της Euroleague υπερίσχυσε στη πρώτη περίοδο και οι Σέρβοι που μπήκαν πιο δυνατά, ήταν μπροστά με 17-9 στο 10′. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια στο +13, 42-29. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε, όμως, αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, βελτίωσε το ποσοστό του στο τρίποντο και με ένα 23-13, ξαναμπήκε στο παιχνίδι, όντας πίσω στο σκορ με τρεις πόντους στο 30′, 52-55.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ”τριφύλλι” ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 και προηγήθηκε με 59-55. Στο 35′ η ομάδα του Σερέλη προηγήθηκε με 67-59, βάζοντας τις βάσεις για την επικράτησή της. Ο Παναθηναϊκός τελικά επιβλήθηκε με 75-66, έχοντας 9 νίκες και 19 ήττες στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.

*Ο παλαίμαχος άσος του Παναθηναϊκού, Σάνι Μπετσίροβιτς, παρακολούθησε το παιχνίδι δίπλα από το πάγκο της ομάδας και αναμένεται να ανακοινωθεί στο ρόλο του τεχνικού διευθυντή της ΚΑΕ, διαδεχόμενος τον Αργύρη Πεδουλάκη.

*Ο Χρήστος Σερέλης άφησε εκτός αποστολής τον Ντουέιν Μπέικον, λόγω πειθαρχικού παραπτώματος του Αμερικανού άσου.