Ροδόπη: Βελτιωμένη η εικόνα από τα πύρινα μέτωπα
24 August 2023
Προβάδισμα για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ ο Ολυμπιακός
25 August 2023

Νίκη πρόκρισης στο Εδιμβούργο ο ΠΑΟΚ

Ο στόχος επιτεύχθηκε για τον ΠΑΟΚ, που έφυγε νικητής από την Σκωτία (2-1) απέναντι στη Χαρτς και στη ρεβάνς της Τούμπας, την επόμενη Πέμπτη (31/8, 20:30), καλείται να επικυρώσει την πρόκριση στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ.

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης ήταν άκρως εντυπωσιακό, καθώς στο 7′ ο Λετονός διαιτητής Τρειμανις καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σβαμπ επί του Βάργκας και ο Σάνκλαντ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό.

Η ομάδα του Εδιμβούργου δεν πρόλαβε πάντως να χαρεί το προβάδισμα, αφού ένα λεπτό αργότερα καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών εις βάρος της, στην ανατροπή του Ζίβκοβιτς από τον Ρόουλς και ο Σβαμπ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Χαρτς είδε να της ακυρώνεται γκολ του Σάνκλαντ για οφσάιντ και στο 75′ ο πολύ φορμαρισμένος Ζίβκοβιτς, με το πέμπτο γκολ του στα τρία τελευταία παιχνίδια, έδωσε το προβάδισμα και μαζί τη νίκη στον ΠΑΟΚ.