Καλιφόρνια: Σπίτια έμειναν «μετέωρα» στην άκρη των βράχων λόγω κατολισθήσεων
17 March 2023
Ολ. Γεροβασίλη: Διάψευση σχετικά με το γερανοφόρο όχημα της ΕΛ.ΑΣ.

Η Σπόρτινγκ Λ. πέταξε εκτός Europa League την Άρσεναλ

Ήταν το ντέρμπι της φάσης των «16» στο Europa League και το επιβεβαίωσε στο έπακρο, καθώς η πρόκριση στο ζευγάρι ανάμεσα στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας και την Άρσεναλ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και συγκεκριμένα στα πέναλτι.

Μετά το 2-2 στο «Ζοζέ Αλβαλάδε», στον πρώτο αγώνα, η πρωτοπόρος της Premier League είχε το θεωρητικό προβάδισμα, καθώς είχαν τη ρεβάνς στο «Εμιρέιτς».

Οι Πορτογάλοι ήταν όμως εκείνοι που πήραν το εισιτήριο επικρατώντας στα πέναλτι με 5-3, αφού η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και η παράταση ολοκληρώθηκαν με 1-1.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από το απίθανο γκολ της ισοφάρισης του Πέδρο Γκονσάλβες από το κέντρο του γηπέδου, ενώ η Άρσεναλ είχε δοκάρι στο 97΄ με τον Τροσάρ και έχασε μεγάλες ευκαιρίες προς το τέλος της παράτασης.

Στις υπόλοιπες συναντήσεις, η Γιουβέντους προκρίθηκε με δύο νίκες απέναντι στη Φράιμπουργκ, αφού μετά το 1-0 στο Τορίνο τη νίκησε και στη Γερμανία (2-0).

Με δύο νίκες πέρασαν επίσης Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λεβερκούζεν επικρατώντας με 1-0 (4-1 το πρώτο ματς) και 2-0 (2-0 και ο πρώτος αγώνας) στις έδρες των Μπέτις και Φερεντσβάρος αντίστοιχα.

Η Σεντ Ζιλουάζ νίκησε 3-0 την Ουνιόν Βερολίνου στο Βέλγιο και προκρίθηκε επίσης (3-3 το πρώτο παιχνίδι), ενώ η Ρόμα πήρε 0-0 στο Σαν Σεμπαστιάν και στο «Ανοέτα» απέναντι στη Ρεάλ Σοσιεδάδ και θα είναι στα προημιτελικά χάρη στο 2-0 του «Ολίμπικο».

Τρία 24ωρα πριν το ολλανδικό ντέρμπι κορυφής με τον Άγιαξ η πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, Φέγενορντ, διέλυσε στο «Ντε Κάιπ» τη Σαχτάρ Ντόνετσκ με 7-1 στη ρεβάνς του 1-1, ενώ την πρόκριση πήρε και η Σεβίλλη παρά την ήττα (0-1) στο «Σουκρού Σαράτσογλου» από την Φενέρμπαχτσε, μετά το 2-0 που είχε προηγηθεί στην Ανδαλουσία.

Αποτελέσματα και σκόρερ:

• Φενερμπαχτσέ-Σεβίλη 1-0 (41΄πεν. Βαλένσια)
  • Φράιμπουργκ-Γιουβέντους 0-2 (45΄πεν. Βλάοβιτς, 90΄+5 Κιέζα)
  • Μπέτις-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (56΄ Ράσφορντ)
  • Φέγενορντ-Σαχτάρ Ντόνετσκ 7-1 (9΄ Χιμένες, 24΄,38΄πεν. Κοκσού, 49΄,60΄ Ιντρίσι, 64΄ Τζάχανμπακς, 67΄ Ντανίλο – 87΄ Κέλσι)
  • Σεντ Ζιλουάζ-Ουνιόν Βερολίνου 3-0 (18΄ Τεουμά, 63΄ Αμανί, 90+4΄ Λαπουσέν)
  • Άρσεναλ-Σπόρτινγκ Λισαβόνας 1-1 (19΄ Τζάκα – 62΄ Πέδρο Γκονσάλβες)
  • Σοσιεδάδ-Ρόμα 0-0
  • Φερεντσβάρος-Λεβερκούζεν 0-2 (3΄ Ντιαμπί, 81  Αντλί)