Επιτροπές Κοινωνικής Πρόνοιας & Εθελοντισμού και Υγείας συγκροτεί ο Δήμος Σοφάδων
10 March 2024
Ν. Κασιμάτη για μη κρατικά πανεπιστήμια: Όχι στον νόμο-ριφιφί του Συντάγματος
11 March 2024

Basket League: Διαφορά κλάσης στην Καρδίτσα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο κλειστό «Γιάννης Μπουρούσης» με 87-64 την Καρδίτσα για την 20ή αγωνιστική της Basket League και με ρεκόρ 19-1 οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 20-16 στο 7΄, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλοι με τον μεγάλο αντίπαλό τους (22-22).

Με αιχμή στην επίθεση τον Λεσόρ ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοση του στη δεύτερη περίοδο περνώντας μπροστά με 30-26 στο 16΄ και 42-32 στο  ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» με σερί 6-0 προηγήθηκαν 48-32, για να φτάσουν στο 26΄ τη διαφορά στους 21 πόντους (59-38). Από το σημείο εκείνο δρομολογήθηκε η τελική έκβαση της συνάντησης.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λεσόρ (16 π., 8 ριμπ.) και Μήτογλου (15 π., 7 ριμπ), ενώ από το θεσσαλικό συγκρότημα κορυφαίος ήταν ο ΜακΚάλουμ, με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.